Witamy na oficjalnej stronie naszego Zboru

Konferencja Przyjaźni Polsko-Niemieckiej

Drodzy Przyjaciele 

Wierzę, że jest to taki moment w historii, kiedy Kościół powinien stanąć w miejscu, które może przynieść przełom dla narodu a nawet narodów. 

Gdańsk jest takim miejscem przełomów. 1 września 1939 roku otworzyły się w Gdańsku /Westerplatte/, bramy śmierci, które przyniosły śmierć dla 50 milionów ludzi, jako efekt wieloletniej wojny światowej, rozpoczętej od niemieckiego ataku na Westerplatte. 

W 1980 roku strajkujący robotnicy w Stoczni Gdańskiej, otworzyli bramę wolności dla Polski i zniewolonych krajów Europy, sprzeciwiając się, w pokojowy sposób, systemowi komunistycznemu. To była jakby pierwsza „cegła” wyciągnięta w muru berlińskiego, który w końcu upadł. Ale są mury które mogą upaść tylko przez pokuty i przebaczenia. Klucz do tego ma Kościół Chrystusa. 

Razem w przyjaciółmi z Tybingi podjęliśmy wspólną inicjatywę, kolejnego spotkania na drodze pojednania i budowania mostów przyjaźni. Potomkowie sprawców, niemieckich nazistów, w postawie skruchy pragną spotkać się z nami w Gdańsku. Przeszliśmy razem jakąś drogę pojednania ale ciągle jest potrzeba pielęgnowania relacji, spotykając się „sercem do serca.” 

Konferencja Przyjaźni Polsko-Niemieckiej w Gdańsku jest kolejnym krokiem na drodze pojednania. Podejmujemy ten krok ze świadomością że nie ma alternatywy dla pojednania. Edukacja i pamięć nie ustrzegą nas od powtórki z historii. Ale pokuta-przebaczenie-pojednanie, mają moc zburzyć mury wrogości między narodami. A Bóg „zlecił nam służbę pojednania.” 

Spotykamy się w piątek 30 sierpnia w pięknym Teatrze Szekspirowskim na wieczorze szabatowym i wspólnym posiłku jako sąsiedzi Polacy i Niemcy. 

W sobotę 31 sierpnia przez cały dzień będziemy chodzić „drogami pojednania.” Wieczorem o godz. 18,00 spotkamy się na otwartym spotkaniu z Ocalałymi z Holokaustu, władzami miasta i Gośćmi Specjalnymi z Izraela, Niemiec i może innych krajów. 

1 września delegacja polsko-niemiecka weźmie udział w oficjalnych uroczystościach organizowanych przez władze Gdańska, o godz. 4,45 na Westerplatte. 

Od 9,00 będziemy razem w Teatrze żeby przygotować się do finału tych trzech dni. Będzie to wspólny wyjazd, o godz. 11,00 na Westerplatte, gdzie jako dwa narody będziemy wielbić Boga i ogłaszać Jego wolę dla Polski, Niemiec i Europy. Żeby Bóg posłał światło przebudzenia dla Europy i świata. 

O godz. 15,00 przy Teatrze Szekspirowskim rozpocznie się Marsz Życia. Dlaczego tam jest Konferencja i start Marszu? W tym miejscu do maja 1939 roku stała jedna z piękniejszych synagog w Europie. Została zburzona przez Niemców w maju 39 r. 

Marsz Życia zakończy Koncert Życia przy Bramie Zielonej z Starym Mieście w Gdańsku 

Poniżej zamieszczam link do rejestracji i krótką, powojenną historię pojednania polsko-niemieckiego. 

Zapraszam Was na tą konferencję i proszę o pomoc w jej rozpropagowaniu w Waszych społecznościach i wśród znajomych. Bardzo dziękuję. 

Niech Bóg Was błogosławi. 

w podpisie Edward Ćwierz 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *